Hírek

A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából

2024.11.11.

A modernkori demokráciák tulajdonságairól és a felmerülő kihívásokról tartott előadást Egils Levits a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Európa Klub rendezvényén november 11-én. Lettország korábbi elnökével az eseményen Dobokay Gábor, Magyarország korábbi rigai nagykövete beszélgetett.

A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából - 1 europa klub the challanges of democracy 2024 2 1
A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából - 1 europa klub the challanges of democracy 2024 2
A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából - 2 europa klub the challanges of democracy 2024 2
A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából - 3 europa klub the challanges of democracy 2024 2
A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából - 4 europa klub the challanges of democracy 2024 2
A modern demokrácia kihívásai – tanulságok Balti perspektívából - 5 europa klub the challanges of democracy 2024 2

Az NKE John Lukacs Intézete által gondozott Nemzetek Európája Karrierprogram  Európa Klubjainak fontos célkitűzése, hogy megismertesse az egyes EU-tagországok kihívásait és álláspontját az aktuális európai kérdésekben – jelentette ki köszöntőjében Fernbach-Czibók Zsuzsanna. Az NKE John Lukacs Intézetének (JLI) programigazgató-helyettese fontosnak nevezte az EU-tagállamok jobb megismerését és megértését ahhoz, hogy együtt erősíthessük Európát, a Nemzetek Európája Karrierprogram mottójához híven.. A 2019 és 2023 között Lettország elnöki tisztét betöltő Egils Levitsről elmondta, hogy 1955-ben született, majd 17 évesen a családjával Németországba költözött, ahol jogot és politológiát hallgatott. A programigazgató-helyettes a politikusról úgy fogalmazott: igyekezett Lettország újjáépítéséhez hozzájárulni, és az 1990-es függetlenségi nyilatkozat is az ő nevéhez fűződik. Pályafutása során volt igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes, parlamenti képviselő, németországi, ausztriai és svájci nagykövet, 1995-től 2004-ig az Emberi Jogok Európai Bíróságának első lett bírája, és 2019-es köztársasági elnökké való megválasztásáig 15 évig az Európai Unió Bíróságának első lett bírája is – részletezte, hozzátéve: nemcsak német, hanem angol, francia és orosz nyelvtudással is rendelkezik.

Egis Levits bevezető előadásban emlékeztetett: a demokrácia egy specifikus formája a kormányzásnak, története csak 200 éves, és ma a nyolcmilliárd embernek csak egyharmada él demokratikus államban. A korábbi lett elnök felidézte, hogy a 19. században a demokratikus állam váltotta fel a korábbi abszolutista monarchiákat, a folyamatban pedig úttörő szerepet játszott Franciaország és az Egyesült Államok. A politikus beszélt az 1867-es kiegyezés utáni Magyarországról, ahol véleménye szerint a sajtó és a gyülekezési szabadsággal már kialakult egyfajta demokrácia, majd kitért a német vívmányokra is, amelyek Hitler hatalomra lépésével váltak semmissé.

Egis Levits kitért azokra az I. világháború után létrejött államokra (Lettország, Ausztria), amelyekben néhány év múlva a demokrácia összeomlott, de kiemelte azokat (Finnország, Csehszlovákia) is, amelyekben fennmaradt. Felhívta a figyelmet arra az ellentétre, amely a II. világháború után alakult ki: a nyugati demokráciák megerősödtek, míg a vasfüggöny másik oldalán továbbra is elnyomás uralkodott. 1974-75 táján egy kisebb demokratizálódási hullám ment végbe Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban. A politikus beszélt a demokratikus államok létrejöttének harmadik hullámáról, vagyis az 1989 és 1991 közötti időszakról, amikor a Szovjetunió összeomlott és a közép, illetve kelet-európai országok a demokrácia útjára léptek.

A korábbi lett elnök véleménye szerint a demokráciák manapság számtalan veszélynek vannak kitéve, ezek közül egyebek mellett a nem demokratikus agresszorokat – amelyek direkt agressziót és hibrid háborús intézkedéseket is végrehajtanak – említette. Úgy fogalmazott: a demokratikus társadalmak önbizalma az utóbbi 30 évben megtorpant, mert a társadalmi értékek hanyatlásnak indultak, pedig ahol ezek a hosszú idő alatt kialakult értékrendek nincsenek jelen, ott nem lehet stabil a demokrácia.

Egis Levits véleménye szerint erős a konfliktus a „liberáldemokrácia” és a „konzervatív demokrácia” értelmezése között. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy mindez ideológiai megközelítés, pedig a demokrácia egy kormányzási forma, tehát a vita az értelmezésben van. Mindezeken felül kitért a közvélemény egyre kevésbé racionális, egyre inkább emocionális és tudat alatti befolyásolására is, amely egyre inkább tapasztalható a közösségi médiában. Rámutatott arra, hogy a választók ezáltal nagyon könnyen befolyásolhatók, mert hatással van a gondolkodásmódjukra.

Előadása végén a politikus kifejtette: az Európai Unió szervezete és alkotmányos joga szerint az összes tagállamnak klasszikus, alkotmányosdemokráciának kellene lennie, ha viszont ez valahol nem így van, nemcsak az az egy állam nem működik jól, hanem az összes többire is hatással van, mert miden tagállamra ugyanolyan szabályok érvényesek.

Dobokay Gábor, Magyarország korábbi rigai nagykövete egyebek mellett a Lettország függetlenségéért és szuverenitásáért folytatott munkájáról kérdezte Egis Levitst, de szó esett arról is, hogy a korábbi elnök szerepet vállalt a 2014-ben elfogadott lett alkotmány kidolgozásában.

Prőhle Gergely zárszavában kiemelte: az egyetem megfelelő hely a fontos kérdések feltevésére, a Karrierprogram pedig lehetőséget nyújt arra, hogy a politikusok és a szakértők hallassák a hangjukat. A JLI programigazgatója úgy fogalmazott: az Európai Unió egységével kapcsolatban sötétek a kilátások, ezért a Maastrichti Szerződés alapját képező szubszidiaritás elvének követése lenne a megoldás a jövőben. Prőhle Gergely véleménye szerint az Unió egysége a globális verseny fényében egyre fontosabbá válik, különös tekintettel a balti nézőpontra, amit Magyarország is támogat.

Szerző: Szabó Réka Zsuzsanna

Kép: Szilágyi Dénes