Célunk
Erősítsük együtt Európát!
A Nemzetek Európája Karrierprogram:
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma (EUM) közös, 2020 szeptemberében indult, munka mellett is elvégezhető, egy éves európai uniós képzése, amely elméleti és gyakorlati szakmai felkészítést nyújt az európai közszolgálatra, valamint az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) nyílt versenyvizsgájára.
Célunk az, hogy növeljük az európai uniós intézményeknél sikeresen pályázó és elhelyezkedő, Európa és Magyarország ügye iránt egyaránt elkötelezett, idegen nyelveken jól beszélő megfelelő szakpolitikai ismeretekkel rendelkező magyar szakemberek számát.
Kiemelten fontos Magyarország hatékonyabb uniós érdekérvényesítésének erősítése és olyan szakemberek képzése, akik rendelkeznek a magyar közigazgatáson belül is szükséges és hasznosítható intézményi, jogi és nyelvi ismeretanyaggal.
Az uniós elméleti és gyakorlati ismeretek átadásán túl kiemelt célunk a Nemzetek Európája Karrierprogram végzett hallgatóival való kapcsolattartás, és ennek a világra nyitott, szakmai kapcsolati hálónak a folyamatos bővítése.
Programkabinet
- Prőhle Gergely
programigazgató
Prőhle Gergely
programigazgató
A Karrierprogram programigazgatója, az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete és a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója, korábbi nagykövet.
Egyetemi tanulmányait Budapesten, Jénában és Hamburgban folytatta, 1989-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett diplomát.
Szakmai pályafutása során dolgozott az ELTE-n, vezette a Friedrich Naumann Stiftung magyarországi képviseletét, majd 1998-ban a kulturális tárca közigazgatási államtitkára lett.
2000-2005-ig Berlinben, majd Bernben volt Magyarország nagykövete. Ezt követően a Külügyminisztériumban dolgozott különböző beosztásokban, négy év megszakítással, amikor az üzleti szférában helyezkedett el egy nemzetközi tanácsadó vállalat munkatársaként.
A Külügyminisztérium, majd az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkáraként is az európai uniós kapcsolatokat felügyelte.
Jelenlegi megbízatásait megelőzően a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója volt. 2019 óta a Habsburg Ottó Alapítvány és az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete igazgatója.
2006 óta a Magyarországi Evangélikus Egyház világi vezetője, magas német, olasz és lengyel állami kitüntetések birtokosa. Négy gyermek édesapja. - Fernbach-Czibók Zsuzsanna
szakmai vezető
Fernbach-Czibók Zsuzsanna
szakmai vezető
A Karrierprogram szakmai felelőse (Európa Klubok, Messzelátó blog, Alumni, kommunikáció),
az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete irodavezetője.Tanulmányait a Budapesti Külkereskedelmi Főiskola nemzetközi kommunikáció szakán, majd a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen (nemzetközi kapcsolatok szak Európa főszakirány) végezte, 2002-ben diplomázott.
2002 és 2020 között a Külügyminisztériumban dolgozott különböző területeken:
- a Sajtó, Kulturális és Tudományos Főosztályon kezdett,
- 2003-ban Berlinben a Bundestag ösztöndíjasa volt,
- majd a szóvivő munkatársaként több külügyminiszter és a minisztérium kommunikációját szervezte,
- a Biztonságpolitikai és Non-Proliferációs Főosztályon az EU közös biztonság- és védelempolitikájával (CSDP),
- 2010-től 10 éven át pedig az I. Európai/Nyugat-és Dél-Európa Főosztály német referatúráján bilaterális diplomáciával, a kétoldalú felső szintű tárgyalások szakmai előkészítésével foglalkozott.
2020. szeptember óta az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete irodavezetője. Angol, német felsőfokú és francia középfokú nyelvvizsgája van. Két gyermek édesanyja.
- Dr. Bólya Boglárka
EUM delegált tagja
Dr. Bólya Boglárka
EUM delegált tagja
Dr. Bólya Boglárka a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán szerezett jogi diplomát summa cum laude minősítéssel. Ezt követően a Nizzai Egyetemen Európa tanulmányokat hallgatott, majd európai jogból szerzett mesterdiplomát Brüsszelben.
Pályafutását ügyvédsegédként kezdte, majd a Külügyminisztérium Európai Uniós Ügyekért Felelős Államtitkárságán folytatta. 2003-tól 2019-ig az Európai Parlamentben dolgozott, kezdetben az Európai Néppárt politikai tanácsadójaként a petíciós majd jogi bizottságban, majd az Európai Néppárt jogi tanácsadójaként, végül az Európai Néppárt Jogi és Belügyi Munkacsoport főosztályvezetőjeként. Karrierjét 2017-2019 között az Európai Parlament elnökének, Antonio Tajaninak a jogi tanácsadójaként folytatta. A 2011-es magyar EU-elnökség alatt a Horvátország európai uniós csatlakozási szerződését szövegező munkacsoport elnöke volt a Tanácsban.
2019-től az Igazságügyi Minisztérium európai uniós kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, majd az európai uniós ügyekért felelős államtitkár politikai főtanácsadója volt. Jelenleg miniszteri biztosként a 2024-es magyar EU elnökség előkészítésén dolgozik az Európai Uniós Ügyek Minisztériumában.
Beszél angolul, spanyolul, franciául és németül, olaszul ért.
Férjezett, három gyerek édesanyja.
- Mikó Tamara
képzésszervezési vezető
Mikó Tamara
képzésszervezési vezető
A Rektori Tanácsadó Irodán belül működő Képzési Programok Osztályának vezetője. 2016 óta dolgozik a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, három éve felel a Nemzetek Európája Karrierprogram és további két kiemelt képzés megvalósításáért.
- Fekete Nóra
képzésszervezési koordinátor
Fekete Nóra
képzésszervezési koordinátor
A Rektori Tanácsadó Iroda Képzési Programok Osztályának munkatársa. Közel 10 éve dolgozik a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, különböző területeken. 2020 óta képzésszervezési koordinátorként a program Hallgatóinak tanulmányi ügyeiért felel.
Hallgatóink
A 2023/2024-es „Andrássy Gyula évfolyam
Az idei, 20 fős negyedik évfolyam gróf Andrássy Gyulát, a kiegyezés utáni első magyar miniszterelnököt, majd az Osztrák-Magyar Monarchia közös külügyminiszterét választotta névadójául.
IV. évfolyam (2023/24)
ALUMNI
A képzés befejezése után is folyamatos kapcsolattartásra törekszünk végzett hallgatóinkkal. Várjuk visszajelzéseiket az EPSO-vizsgáikról, számítunk továbbra is aktivitásukra a Messzelátó blogon való publikálástól kezdve az Európa Klub rendezvényeken való részvételüket illetően, számos más programunkba is bevonjuk őket, megosztjuk velük az adódó szakmai álláslehetőségeket, uniós híreket is.
Célunk elősegíteni, hogy a képzés során összekovácsolódott, lelkes, inspiráló, a világra nyitott közösség szakmai és baráti kapcsolatai megmaradjanak, és ez az európai uniós érdeklődésű kapcsolati háló az újabb évfolyamokkal folyamatosan bővüljön.
I. évfolyam (2020/2021): „Antall József évfolyam”
A képzés első, Antall József volt miniszterelnökről elnevezett évfolyamát 47 fiatal végezte el.
II. évfolyam (2021/2022): „Mádl Ferenc évfolyam”
A második évfolyam Mádl Ferenc volt köztársasági elnököt választotta névadójául. Ők 17-en tettek eleget a követelményeknek, és fejezték be sikeresen a Programot.
III. évfolyam (2022/2023): „Liszt Ferenc évfolyam”
A harmadik évfolyam névadójának Liszt Ferenc zeneszerzőt választotta, aki olyan kiváló hírű európai polgár volt, aki képes volt arra, hogy a kultúra nyelvén szóljon az emberiséghez és a művészeteken keresztül építse az európai polgárság ma is virágzó egységét. Határokat és nemzeteket átívelő munkássága inspirálta a Nemzetek Európája Karrierprogram 2022/23-as évfolyamát, melyet 18-an végeztek el sikeresen.
Sikereink, büszkeségeink
A Nemzetek Európája Karrierprogram résztvevői közül az EPSO (versenyvizsgán vagy CAST, stb. egyéb belső EU-s) vizsgán 6 fő eddig tett sikeres vizsgát. (Reméljük, ez a szám hamarosan nőni fog, mert idén végre újra tartanak AD5-ös szintű EPSO-vizsgákat.)
Eddig végzett hallgatóink közül többen dolgoznak már Brüsszelben uniós intézménynél vagy magyar képviseleten, illetve a hazai közigazgatásban kifejezetten uniós területen, sőt az elnökségi stáb tagjaként is.
Uniós intézménynél, ill. brüsszeli képviseleten:
- Demény Renáta (2020/2021-es évfolyam): sikeres EPSO-vizsga, pozíció az Európai Parlament Fordítói Főigazgatóságán;
- Enyedi László (2020/2021-es évfolyam): 2021 őszén 3 hónapos nemzeti szakértői pozíció az Európai Bizottság Strukturálisreform-támogató Főigazgatóságán (Directorate-General for Structural Reform Support, REFORM);
- Hétvári Dávid (2020/2021-es évfolyam): biztonságpolitikai szakdiplomata Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletén Brüsszelben;
- Kovács-Dobák Géza (2020/2021-es évfolyam): 2022. október 1-jétől nemzeti szakértő az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságán állami támogatási szakterületen, sikeres Contract Agent Selection Tool (CAST) belső versenyvizsga;
- Mazzag Bálint (2020/2021-es évfolyam): sikeres Contract Agent Selection Tool (CAST) belső versenyvizsga;
- Neubauer Sándor (2020/2021-es évfolyam): 2022. október 1-jétől nemzeti szakértői gyakornok az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságán (AGRI);
- Szakmáry Bálint (2020/2021-es évfolyam): a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara brüsszeli képviselője;
- Szikszai Diána (2020/2021-es évfolyam): 2021. május 1-jétől belügyi szakdiplomata Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletén Brüsszelben;
- dr. Tüttő Péter (2020/2021-es évfolyam): politikai tanácsadó a Polgári Magyarországért Alapítvány Brüsszeli Képviseletén;
- Horváth Boglárka (2021/2022-es évfolyam): 2023 szeptemberétől bővítéspolitikai szakdiplomata Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletén Brüsszelben: a Tanács Bővítési és Csatlakozási Tárgyalásokat folytató Országok Munkacsoportjában (COELA) a magyar delegált, 2024. II. félévében magyar elnökség alatt a munkacsoport -leendő- elnökhelyettese;
- Ladányi Ármin (2021/2022-es évfolyam): 2023. március 1-jétől 1 éves kiküldetés Brüsszelben az EuroAtlantic Tanácsadó és Befektetési Zrt. megbízásából;
- Pethő Marcell (2021/2022-es évfolyam): 2023. március 1-jétől 5 hónapos Blue Book gyakornokság az Európai Bizottságnál, valamint részvétel a European Leadership Programban; 2023. szeptembertől Policy Assistant, Business Growth & Business Development Unit, Directorate-General for Structural Reform Support (DG Reform), European Commission; 2024. február óta projekt menedzser az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának (DG COMP) digital business solution unitjában
- Antal Regina (2022/2023-as évfolyam): kabinetfőnöki asszisztens Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletén Brüsszelben;
- Vaszkó Anna (2022/2023-as évfolyam): négy hónap az Európai Bizottságnál az ún. National Expert in Professional Training program (NEPT) keretében
- további egy hallgató dolgozik Brüsszelben a 2021/2022-es évfolyamból, aki szintén sikeres EPSO-vizsgát tett.
Pályázatokon elért eredmények
- Pethő Marcell, a 2021/2022-es második évfolyamunk hallgatója, 3. helyezést ért el az Országgyűlés elnöke, az igazságügyi miniszter és az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője által kiírt, több mint negyedszázados múltra visszatekintő európai uniós témájú országgyűlési pályázaton. A „Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban” címmel meghirdetett pályázat eredményhirdetésére 2022. márciusban az Országház Delegációs termében került sor.
- Pethő Marcell és Felde Bence, a 2021/2022-es második évfolyam résztvevői az első két helyen végeztek a Külügyi Műhely Alapítvány által meghirdetett, „A közép-és kelet-európai országok, és Oroszország, valamint a Balkán régió országai COVID-19 pandémiára adott politikai és gazdasági válságkezelési gyakorlatai” című pályázatán.
- Pethő Marcell a szlovén gazdaságvédelmi válságkezelő intézkedésekről írt, elemzésével az első helyezést érte el:
- Pethő Marcell a szlovén gazdaság védelmi intézkedésekről beszélt a Ludovika TV Kitekintő c. műsorában is:
- Felde Bence témaként a szerb járványkezelést választotta, elemzésével a második helyezést érte el:
Média
Elindult a jelentkezés a 2024/25-ös évfolyamba
Képzésindító 2021. szeptember
Ludovika TV +Hallgató: Nemzetek Európája Karrierprogram – tapasztalatok és tervek – beszélgetés Győri Enikő EP képviselővel és Cseke Bence résztvevővel
Ludovika TV Kitekintő: Nemzetek Európája Karrierprogram – beszélgetés Szent-Iványi István volt nagykövettel, EP képviselővel és Erdélyi Zsófia résztvevővel
Kapcsolat
Központi e-mail cím:
Telefonszám:
+36 1 432 9000/20273
Social media:
Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, 1083 Budapest, Ludovika tér 2.